Start a new topic

Add "Production Unit Cost" to Finished Goods Analysis Report

There should be a way to report on production on a per unit cost basis for individual production.  It seems like there should be a production unit cost column as a part of the Finished Good Analysis Report.


I believe the product unit cost is essentially the Production Cost column divided by the Yield column divided:


Production Unit Cost = Production Cost / Yield


I could certainly do this calculation by exporting to Excel, but to have the per unit cost on a report that conveniently does it on-screen as a part of DEAR Inventory would be very helpful.


Thanks!


**Note: If you also want to see this feature implemented, make sure you "like" this Feature Request, and/or add a comment. The DEAR Inventory development team considers which feature requests to implement based, in part, on user interest/demand in this Feature Request forum.**


2 people like this idea
1 Comment

Thank you to Bill Cavanaugh off the Mad River Food Hub (http://www.madriverfoodhub.com/) for this feature request suggestion.

Login or Signup to post a comment